FA | EN | AR
شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 50
جمع بازديدها تاكنون: 893645


سخنی با مادران باردار؛سقط جنین درمانی(قانونی)

طبق مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی مورخه 10/03/1384 و تایید آن توسط شورای محترم نگهبان، سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تایید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که به علت عقب افتادگی و یا ناقص بودن موجب حرج مادر است و یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توام باشد، قبل از ولوج روح(چهار ماه) با رضایت زن مجاز است.
چند نکته مهم و اساسی در قانون فوق وجود دارد که به تعدادی از آنها بر اساس اهمیت آن اشاره می‌کنیم.
در حال حاضر مجوز سقطهای درمانی فقط از سوی سازمان پزشکی قانونی صادر می شود و هرگونه مجوز غیر از آن فاقد اعتبار قانونی است. برای اخذ این مجوز نیازی به مراجعه به مراجع و محاکم قضایی نیست و مادر می تواند شخصا و مستقیما بدون مراجعه به مراجع قضایی به پزشکی قانونی مراجعه و درخواست بررسی و صدور مجوز سقط درمانی نماید.
از نکات بسیار مهم و اساسی در این زمینه زمان مراجعه مادر باردار جهت درخواست مجوز سقط درمانی است. تحت هیچ شرایطی و به هیچ هنوان مجوز سقط درمانی(قانونی) در مواردیکه سن حاملگی بیش از 19 هفته(چهار ماه) باشد صادر نخواهد شد.
به عبارت دیگر نوزده هفتگی(چهار ماه) از زمان حاملگی، خط قرمز صدور مجوز سقط درمانی توسط پزشکی قانونی است.
بارها و بارها مشاهده شده است که یک مادر باردار با یک جنین دارای ناهنجاری شدید یا بیماری شدید جنینی، بعد از 19 هفتگی به پزشکی قانونی مراجعه نموده است که متاسفانه همکاران کارشناس پزشکی قانونی در این زمینه هیچ گونه کمکی نمی توانند انجام دهند.
توصیه اکید ما به مادران عزیز و باردار اینست که جهت جلوگیری از بروز این گونه مشکلات ، اقدامات لازم در خصوص غربالگری جنین به خصوص در سه ماهه اول و معاینات دوره ای منظم زیر نظر متخصصین زنان و زایمان را طبق پروتکل و برنامه مصوب وزارت بهداشت انجام دهند تا در صورت بروز هرگونه شک و شبه ای در خصوص ناهنجاریها و بیماریهای احتمالی جنین، اقدامات تشخیصی تاثیری در این خصوص از جمله آمینوسنتز و کاریوتایپ(بررسی ژنتیکی) را تا قبل از 19 هفتگی از سن جنین(زمان ولوج روح) را انجام دهند تا در صورت تایید نهایی ناهنجاری و بیماری جنین، مشکلی در خصوص صدور مجوز سقط درمانی نداشته باشند. لازم به ذکر است که اقدامات غربالگری اولیه غیرطبیعی جنین در سه ماه اول، دلیلی برای مجوز سقط درمانی نیست و حتما باید توسط تستها و روشهای تکمیلی تایید شوند.
از آنجائیکه انجام برخی از روشهای تکمیلی تشخیص نیاز به زمان طولانی تری دارد، مجددا به مادران باردار عزیز تاکید می شود تا در صورت نیاز و دستور پزشک معالج در خصوص انجام این گونه تستها وروشهای تکمیلی هرچه سریع تر نسبت به انجام آن اقدام نمایید.
نکته مهم بعدی در این زمینه اینست که وجود هرگونه ناهنجاری و بیماری جنینی مستلزم صدور مجوز سقط درمانی از سوی پزشکی قانونی نیست.
فقط تعداد مشخصی از بیماریها و ناهنجاری های جنین وجود دارد که بر اساس آئین نامه ها و دستورالعمل های صادر شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور می توان برای آن مجوز سقط درمانی صادر نمود.
در خصوص بیماری‌های تهدید کننده جان مادر که قانونگذار در این مورد نیز صدور مجوز سقط درمانی را مجاز شمرده است، وضع به همین گونه است. صرفا فقط آن دسته از بیماریهای مادر که ادامه بارداری برای وی با خطر جانی یا عوارض غیرقابل جبران همراه باشد، آن هم فقط تا قبل از 19 هفتگی از سن جنین (چهارماه) می تواند مجوزی برای صدور سقط درمانی باشد.
دکتر بابک سلحشور
متخصص پزشکی قانونی

تاریخ انتشار: ٠٠:١٨ -1396/11/05 کد مطلب :٣٠٨٠٨
  نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


آمار

راهنمای خدمات

راهنمای مراکز

ارسال شکایات
نشانی: بجنورد - میدان فردوسی - خیابان شهید رضا امامی - شهید امامی5 کدپستی: 9414839691
تلفن: 2239592، دورنگار: 2239593،
پیام کوتاه: 20001372