FA | EN | AR
شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 19
جمع بازديدها تاكنون: 893614


رشد چهار برابری متوفیان مرگ خاموش در استان

در مقایسه با هشت ماه نخست سال گذشته، تعداد متوفیان مسمومیت با گاز منو اکسید در استان چهار برابر شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی خراسان شمالی، دکتر سلحشور با اعلام این خبر افزود: تا پایان آبان ماه دوازده نفر بر اثر مسمومیت با گاز منواکسید کربن در استان جان خود را از دست داده اند. از این تعداد یک نفر زن و یازده نفر مرد بوده اند.
مدیر کل پزشکی قانون استان، افزایش آمار مرگ ناشی از استنشاق گاز منواکسید کربن را در مقایسه با سال گذشته نگران کننده دانست و گفت این تعداد در مدت مشابه سال قبل سه نفر بود که نشان از رشد چهار برابری آمار سال جاری دارد.
دکتر سلحشور در ادامه به وضعیت استان در خصوص این آمار اشاره کرد و گفت :در سال گذشته سیزده نفر در استان در اثر استنشاق گاز منواکسید کربن جان خود را از دست دادندو بدین ترتیب استان خراسان شمالی به نسبت جمعیت، رتبه ششم تعداد مرگ های مسمومیت با گاز منو اکسید کربن را به خود اختصاص داد.
از جمله عواملی که می تواند منجر به مسمومیت افراد با گاز منواکسید کربن شود، می توان به نصب نا صحیح و غیر اصولی آبگرمکن و بخاری در منازل ، عدم کارکرد صحیح لوازم گرمایشی از جمله بخاری و آبگرمکن ها و عدم انجام تعمیرات دوره ای موتورخانه ها ،همچنین استفاده از وسایل غیر ایمن جهت گرم کردن فضااشاره کرد.
علاوه بر این، مسدود شدن لوله بخاری و مسیر خروج هوا به هر شکل و اندازه که باعث بازگشت منواکسید کربن به داخل منزل شود ، منجر به مسمومیت افراد ساکن خواهد شد.
سلحشور، متخصص پزشکی قانونی و مسومیت‌ها، در خصوص علائم بروز مسمومیت با گاز منو اکسید کربن گفت: از آنجایی که نشانه های اولیه مسمومیت با این گاز بسیار شبیه علائم شبه آنفولانزا است، بایستی با آفزایش آگاهی در این مورد از خطرات بعدی آن جلوگیری کرد. از اولین نشانه های مسمومیت با این گاز، ایجاد حالت ضعف و سستی در بدن و در ادامه سردرد، درد شکمی، سرگیجه، تهوع و استفراغ، ایجاد حالت دوبینی و تنفس های سریع و کوتاه است و در صورت شدت مسمومیت با این گاز ، تشنج، بیهوشی ، کما و در نهایت مرگ پدیدار می شود. در برخورد با افراد مسموم با این گاز ضمن تماس فوری با نیروهای امدادی (آتش نشانی و اورژانس) به سرعت فرد مسموم را از محل خارج کرده و به فضای باز منتقل کنید و اگر شدت مسمومیت بالاست آنان را به مراکز درمانی منتقل کنید. سپس در و پنجره ها را باز کرده و تمام منابع گازسوز و شعله دار محیط را خاموش کنید و حتماً توسط افراد متخصص مسئله را بررسی و منبع تولید و انتشار این گاز را بیابید و نسبت به رفع آن اقدام کنید تا از تکرار آن جلوگیری شود.

تاریخ انتشار: ٢٠:٤٨ -1396/09/24 کد مطلب :٣٠٤١٦
  نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


آمار

راهنمای خدمات

راهنمای مراکز

ارسال شکایات
نشانی: بجنورد - میدان فردوسی - خیابان شهید رضا امامی - شهید امامی5 کدپستی: 9414839691
تلفن: 2239592، دورنگار: 2239593،
پیام کوتاه: 20001372