FA | EN | AR
شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 16
جمع بازديدها تاكنون: 893611


متادون، شمشیر دو لبه

سالهاست که از متادون به عنوان یک داروی مخدر صناعی و سنتتیک در امر درمان بسیاری از بیماریها استفاده می گردد و دارای اشکال مختلفی از جمله شربت، قرص های 5و 20 و 40 میلی گرمی و آمپولهای 10 و 5 میلی گرمی است.

در این راستا، چند سالی است که متادون (به شکل قرص و شربت) به عنوان درمان جایگزین ونگهدارنده و همچنین کاهش آسیب و خطرات اجتماعی در بیماران معتاد به انواع مخدر سنتی و صنعتی در کلینیک های درمان اعتیاد تحت نظر دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان بهزیستی استفاده می گردد. این روش درمانی که از آن به نام درمان نگهدارنده با متادون (Methadone Maintenance Therapy) یاد می شود ، کمک های شایانی در درمان بیماران معتاد و همچنین در جلوگیری از تغییر نحوه مصرف مواد مخدر از خوراکی و استنشاقی به نوع تزریقی کرده است که این خود یکی از اهداف این برنامه (کاهش آسیب اجتماعی) از طریق کاهش بیماریهای واگیردار از جمله هپاتیت، ایدز و ....در افراد معتاد و حتی همسران و فرزندان بوده است.
البته در کنار این موفقیت در امر درمان و کاهش آسیب بیماران معتاد نمی توان از سو استفاده و سو مصرف های این ماده مخدر (متادون) چه سهوا و چه عمدا گذر کرد.


سو مصرفهایی که گاها باعث مرگ افراد می گردد، همچنین می تواند باعث مسمومیت های حاد و مزمن در افراد مصرف کننده این ماده مخدر گردد که خود منجر به صدمات و عوارض گاها جبران ناپذیری می گردد.
در این میان، مطلبی که تا کنون کمتر به آن توجه شده و توجه متولیان این امر را می طلبد، مسمومیت های اتفاقی و گاها از روی عدم آگاهی والدین، با متادون در اطفال و کودکان است.


متادون اگرچه به عنوان دارو در قسمت های مختلف از جمله کلینیک های درمان اعتیاد کاربرد درمانی دارد؛ اما مسمومیت و یا سو مصرف آن مخصوصا در افرادی که تحت درمان با متادون نیستند (از جمله کودکان) بسیار خطرناک و مرگ آفرین است .تابلوی اصلی مسمومیت با متادون شامل، تنگ شدن مردمک های چشم و کاهش عمق و تعداد تنفس و کاهش سطح هوشیاری است که علائم دیگر مسمویت با متادون می توان به افت فشار خون، آریتمی قلبی (نامنظمی ضربان قلب)، یبوست و کاهش حرکات دستگاه گوارش، احتباس اداری، مشکلات و نارسایی حاد کلیوی،کما، نارسایی تنفسی، تحریک پذیری و تشنج اشاره کرد.


نکته ظریف و حائز اهمیت در مسمومیت اطفال با متادون این است که مصرف مقدار ناچیزی از متادون ممکن است حتی منجر به مرگ شود.
در صورتیکه ممکن است با مصرف همین مقدار از این ماده در بزرگ سالان، فقط علائم خفیف مسمومیت ظاهر گردد.
پس باید همیشه توجه داشت که مسمومیت با متادون در کودکان و خردسالان با دوزهای بسیار پایین تری در مقایسه با افراد بالغ، اتفاق می افتد و می تواند باعث عوارض و صدمات جبران ناپذیری حتی مرگ گردد.


برای جلوگیری از این گونه عوارض و صدمات می توان به نکات زیر اشاره کرد:


1- شربت یا قرص متادون بایستی همواره از دسترس اطفال دور نگه داشته شود. حتی الامکان در جاهایی نگهداری شود که کودکان دسترسی به آن محل نداشته باشند.
2- از نگهداری شربت متادون در شیشه های دارویی مشابه از جمله شیشه شربت سرماخوردگی اطفال یا شربت استامینوفن و ... که ممکن است باعث اشتباه والدین و مصرف آن گردد پرهیز گردد.
3- والدین اطفال تحت هیچ عنوان از این دارو برای درمان هرگونه بیماریهای کودک و طفل خود استفاده نکنند
4- استفاده از ظروف و یا شیشه های متادون دارای درب قفل کودک و نصب برچسب هشدار روی ظروف حاوی متادون جهت آگاهی بیشتر
5- در صورت مصرف اتفاقی این دارو، توسط اطفال و خردسالان و یا بدلیل عدم آگاهی والدین کودک و خوراندان این دارو به آنها، حتی در صورت عدم بروز علائم مسمومیت لازم است به مراکز مجهز بیمارستانی مراجعه شود.از آنجائیکه این دارو دارای نیمه عمر طولانی است و ممکن است حتی تا 48 ساعت پس از مصرف، علائم مسمومیت باقی بماند، بدین لحاظ لازم است دستورات و نکات هشداری پزشکان و کادر درمان در این خصوص ، از جمله بستری و تحت نظر قرار دادن اینگونه بیماران را جدی گرفت.
6- در صورت بروز علائم مسمومیت با متادون از جمله خواب الودگی، کاهش تعداد تنفس و تنگ شدن مردمک ها و احتمال مصرف متادون توسط اطفال، سریعا به مراکز درمانی مراجعه شود

دکتر بابک سلحشور
متخصص پزشکی قانونی و مسمومیت ها

 

تاریخ انتشار: ٠١:٣١ -1396/09/07 کد مطلب :٣٠٢٦٦
  نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


آمار

راهنمای خدمات

راهنمای مراکز

ارسال شکایات
نشانی: بجنورد - میدان فردوسی - خیابان شهید رضا امامی - شهید امامی5 کدپستی: 9414839691
تلفن: 2239592، دورنگار: 2239593،
پیام کوتاه: 20001372