FA | EN | AR
چهارشنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 148
جمع بازديدها تاكنون: 887747
 5967 بازدید

 مدیر کل: دكتر بابك سلحشور


پيش از سال 1376 که استان خراسان شمالي شکل نگرفته بود، اداره‌اي تحت عنوان پزشکي قانوني و يا فرد خاصي تحت عنوان پزشک قانوني در بجنورد وجود نداشت؛ لذا مسائل مربوط به پزشکي قانوني شهر بجنورد با همکاري پزشکان آزاد انجام  مي‌شد، امور مربوط به پزشکي قانوني از سال 76 تا سال 78 توسط دکتر مسعود حيدري به عنوان پزشک معاضدتي پزشکي قانوني در مطب شخصي انجام مي‌گرفت که با افزايش تعداد مراجعين و با ورود دکتر رضا غفوري‌مقدم (اولين پزشک قانوني استخدامي سازمان) به شهرستان بجنورد، ساختماني استيجاري با وسعت 50 متر مربع در شهر بجنورد در نظرگرفته شد و طي دو سال پس از آن نيز دکتر ابراهيمي (پزشک استخدامي سازمان) به عنوان پزشک قانوني شهرستان فعاليت كرد.

با مصوبه دولت در سال 1383 و پس از تقسيم استان خراسان و تشکيل استان خراسان شمالي، تعداد مراجعين به پزشکي قانوني شهر بجنورد که در مرکز استان واقع شده بود افزايش يافت. با به رسميت يافتن اداره کل پزشکي قانوني خراسان شمالي، نخستين مديرکل پزشکي قانوني استان، دکتر جواد سالاري فعاليت خود را آغاز کرد. پس از آن، پزشکي قانوني استان شاهد تحولي در بهبود امکانات و نيروي انساني شد.

هم اكنون اداره كل پزشكي قانوني استان خراسان شمالي در شهرستان بجنورد، ميدان فردوسي، خيابان رضا امامي، كوچه شهيد امامي 5 قرار دارد، شماره تماس آن نيز 32239592 است.

لازم به ذكر است در حال حاضر اداره مركزي از ساعت 17 عصر لغايت 7 صبح روز بعد به صورت کشیک شبانه روزی  ارايه خدمت مي‌كنند.

اسامي مديران كل استان از زمان تشكيل پزشكي قانوني تا امروز:
1- دكتر جواد سالاري، دوره مديريت از سال 1383 تا 1389 (هم اكنون ايشان در اداره كل پزشكي قانوني استان خراسان رضوي مشغول به فعاليت هستند)
2- دكتر علي هاديزادگان، دوره مديريت از سال 1389 تا 1393 (هم اكنون ايشان در اداره كل پزشكي قانوني استان خراسان رضوي مشغول به فعاليت هستند)
3- دكتر بابك سلحشور،‌ دوره مديريت از سال 1393 تاكنون

معرفی بخش‌های مختلف اداره کل خراسان شمالی:

ستاد مركزي:
ساختمان مركزي اين اداره كل كه در خیابان شهید امامی بجنورد قرار دارد شامل قسمت‌هاي زير است:
1- بخش اداري و مالی: اين قسمت شامل دفتر مديريت، دفتر كميسيون تخصصي پزشكي، حفاظت و اطلاعات، روابط عمومي، امور مالي شامل: (حسابداري، كارپردازي و امين اموال)، امور اداري شامل: (مسوول امور اداري، كارگزيني، آمار، دبيرخانه، بايگاني، نقليه و خدمات) است.

2- بخش معاينات سرپايي: در اين بخش كه شامل معاينات مردان، معاينات زنان، روان‌پزشكي، دندان‌پزشكي است، در حال حاضر دو نفر پزشك متخصص پزشكي قانوني، يك نفر دندان‌پزشك و چهار نفر پزشك عمومي مشغول به كار هستند و روزانه حدود 60 نفر را مورد معاينه قرار مي‌دهند و در خصوص مصدومين ناشي از سوانح رانندگي، نزاع، حوادث حين كار، معاينات ويژه و اختصاصي زنان و مردان، تعيين نقص عضوي و ارش، تعيين سن، تعيين وضعيت رواني براي تنظيم اسناد ثبتي، تعيين جنسيت، تعيين سلامت رواني، صدور مجوز سقط درماني و ... معاينات و آزمايشات لازم را انجام داده و گواهي لازم را صادر مي كنند.

3- بخش آزمايشگاه‌: در اين بخش كه شامل آزمايشگاه‌هاي سم‌شناسي و سرولوژي مي‌باشد، يك نفر کارشناس علوم آزمایشگاهی مشغول به كار هستند.

1-3- آزمايشگاه سم‌شناسي:
در این واحد آزمایشاتی از قبيل مواد مخدر،منوكسيدكربن، الكل با امكانات موجود مورد بررسي قرار مي گيرد. نمونه هاي ارسالي به اين بخش شامل ب) خون و ادرار و زجاجیه اجساد و افراد زنده) نمونه هاي مكشوفه از صحنه جرم و يا ساير موارد متفرقه از قبيل سرنگ و مواد نامشخص و داروهاي نامعلوم و ... است.

2-3- آزمايشگاه سرولوژي:
آزمايش‌هايي از قبيل تعيين گروه خون افراد زنده و اجساد و تعيين لكه هاي مشكوك، انجام مي‌شود.

4- بخش كميسيون هاي تخصصي پزشكي قانوني
در اين بخش پرونده‌هاي غامض و پيچيده كه نيازمند بررسي توسط متخصصين رشته‌هاي مرتبط با موضوع پرونده است مورد رسيدگي قرار مي‌گيرد. در اين بخش يک پزشک متخصص و یک نيروي اداري مشغول به کار هستند.

5- بخش سالن تشريح:
در اين بخش کلیه همکاران پزشک، علاوه بر انجام وظیفه در بخش معاینات، در بخش تشریح نیز ارائه خدمت می‌نمایند. همچنین دو نفر تكنسين تشريح (مرد و زن) امور مربوط به معاينات اجساد، كالبدگشايي و در صورت نياز نمونه‌برداري از اجساد را انجام مي‌دهند.

در قسمت امور متوفيات یک نفر امور مربوط به تكميل پرونده و بايگاني و مكاتبات پيرامون پرونده‌هاي اجساد را انجام مي‌دهند. كشيك ايام تعطيل برای امور مربوط به متوفیات برقرار است.

مراكز پزشكي قانوني استان خراسان شمالی
اين اداره كل هم‌اكنون داراي 6 مركز فعال در شهرستان‌هاي شیروان، فاروج، اسفراین، مانه و سملقان، راز و جاجرم  است.

پروژه‌های مهم اجرا شده و در حال اجرای استان خراسان شمالی:
1- پروژه احداث ساختمان پزشکی قانونی بجنورد از محل بودجه ملی که تا کنون70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
2- پروژه احداث ساختمان پزشکی قانونی شیروان از محل بودجه استانی که تاکنون 27 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
3- پروژه احداث ساختمان پزشکی قانونی جاجرم از محل بودجه استانی که تاکنون 32 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
4- شروع عملیات مطالعه پروژه مرکز پزشکی قانونی اسفراین از محل اعتبارات ملی.
5- اصلاح چارت تشکیلاتی استان و افزایش ردیف ها از 22 به 122 ردیف.
6- جذب دو نفر پزشک متخصص پزشکی قانونی در سال‌های 1392 و 1393.
7- خرید دو دستگاه خودرو کاپرا در سال 91 جهت همراهی تیم بررسی صحنه جرم در استان.
8- تجهیز آزمایشگاه مرکز استان به دستگاهGC (کرماتوگراف گازی ) سال 1390 جهت تعیین درصد الکل و دستگاه اسپکتروفتومتر در سال 1389.
9- خرید ساختمان مرکز پزشکی قانونی بجنورد از محل اعتبارات ملی در سال 90 که هم اکنون در حال استفاده است.
10- خرید ساختمان  مرکز پزشکی قانونی شیروان از محل اعتبارات ملی در سال 89 که هم اکنون در حال استفاده است.

سخن مدیركل:
با توجه به جایگاه رفیع و حساس پزشکی قانونی، در راستای اجرای عدالت و جلوگیری از تضییع حقوق مردم و اطاله دادرسی پرونده‌های قضایی، از اولیت‌های مهم پزشکی قانونی استان، تکمیل و تجهیز آزمایشگاه سم‌شناسی و آسیب‌شناسی و همچنین جذب نیروهای متخصص و متعهد و افزایش کیفیت و کمیت خدمت‌رسانی به ارباب رجوع می‌باشد؛ نیل به این هدف نیازمند حمایت بیش از پیش ریيس و معاونین سازمان پزشکی قانونی و همچنین مسئولین اجرایی و قضایی استان در جهت رشد و تعالی سازمان است.


آمار

راهنمای خدمات

راهنمای مراکز

ارسال شکایات
نشانی: بجنورد - میدان فردوسی - خیابان شهید رضا امامی - شهید امامی5 کدپستی: 9414839691
تلفن: 2239592، دورنگار: 2239593،
پیام کوتاه: 20001372