• معرفی اداره کل پزشکی قانونی استان خراسان شمالی

   پیش از سال 1376 که استان خراسان شمالی شکل نگرفته بود، اداره‌ای تحت عنوان پزشکی قانونی و یا فرد خاصی تحت عنوان پزشک قانونی در بجنورد وجود نداشت؛

   مدیر کل: دکتر بابک سلحشور

   لذا مسائل مربوط به پزشکی قانونی شهر بجنورد با همکاری پزشکان آزاد انجام می‌شد، امور مربوط به پزشکی قانونی از سال 76 تا سال 78 توسط دکتر مسعود حیدری به عنوان پزشک معاضدتی پزشکی قانونی در مطب شخصی انجام می‌گرفت که با افزایش تعداد مراجعین و با ورود دکتر رضا غفوری‌مقدم (اولین پزشک قانونی استخدامی سازمان) به شهرستان بجنورد، ساختمانی استیجاری با وسعت 50 متر مربع در شهر بجنورد در نظرگرفته شد و طی دو سال پس از آن نیز دکتر ابراهیمی (پزشک استخدامی سازمان) به عنوان پزشک قانونی شهرستان فعالیت کرد.
   با مصوبه دولت در سال 1383 و پس از تقسیم استان خراسان و تشکیل استان خراسان شمالی، تعداد مراجعین به پزشکی قانونی شهر بجنورد که در مرکز استان واقع شده بود افزایش یافت. با به رسمیت یافتن اداره کل پزشکی قانونی خراسان شمالی، نخستین مدیرکل پزشکی قانونی استان، دکتر جواد سالاری فعالیت خود را آغاز کرد. پس از آن، پزشکی قانونی استان شاهد تحولی در بهبود امکانات و نیروی انسانی شد.

   هم اکنون اداره کل پزشکی قانونی استان خراسان شمالی در شهرستان بجنورد، میدان فردوسی، خیابان رضا امامی، کوچه شهید امامی 5 قرار دارد، شماره تماس آن نیز 32239592 است.

   لازم به ذکر است در حال حاضر اداره مرکزی از ساعت 17 عصر لغایت 7 صبح روز بعد به صورت کشیک شبانه روزی ارایه خدمت می‌کنند.

   اسامی مدیران کل استان از زمان تشکیل پزشکی قانونی تا امروز:
   1- دکتر جواد سالاری، دوره مدیریت از سال 1383 تا 1389 (هم اکنون ایشان در اداره کل پزشکی قانونی استان خراسان رضوی مشغول به فعالیت هستند)
   2- دکتر علی هادیزادگان، دوره مدیریت از سال 1389 تا 1393 (هم اکنون ایشان در اداره کل پزشکی قانونی استان خراسان رضوی مشغول به فعالیت هستند)
   3- دکتر بابک سلحشور،‌ دوره مدیریت از سال 1393 تاکنون

   معرفی بخش‌های مختلف اداره کل خراسان شمالی:

   ستاد مرکزی:
   ساختمان مرکزی این اداره کل که در خیابان شهید امامی بجنورد قرار دارد شامل قسمت‌های زیر است:
   1- بخش اداری و مالی: این قسمت شامل دفتر مدیریت، دفتر کمیسیون تخصصی پزشکی، حفاظت و اطلاعات، روابط عمومی، امور مالی شامل: (حسابداری، کارپردازی و امین اموال)، امور اداری شامل: (مسوول امور اداری، کارگزینی، آمار، دبیرخانه، بایگانی، نقلیه و خدمات) است.

   2- بخش معاینات سرپایی: در این بخش که شامل معاینات مردان، معاینات زنان، روان‌پزشکی، دندان‌پزشکی است، در حال حاضر دو نفر پزشک متخصص پزشکی قانونی، یک نفر دندان‌پزشک و چهار نفر پزشک عمومی مشغول به کار هستند و روزانه حدود 60 نفر را مورد معاینه قرار می‌دهند و در خصوص مصدومین ناشی از سوانح رانندگی، نزاع، حوادث حین کار، معاینات ویژه و اختصاصی زنان و مردان، تعیین نقص عضوی و ارش، تعیین سن، تعیین وضعیت روانی برای تنظیم اسناد ثبتی، تعیین جنسیت، تعیین سلامت روانی، صدور مجوز سقط درمانی و ... معاینات و آزمایشات لازم را انجام داده و گواهی لازم را صادر می کنند.

   3- بخش آزمایشگاه‌: در این بخش که شامل آزمایشگاه‌های سم‌شناسی و سرولوژی می‌باشد، یک نفر کارشناس علوم آزمایشگاهی مشغول به کار هستند.

   1-3- آزمایشگاه سم‌شناسی:
   در این واحد آزمایشاتی از قبیل مواد مخدر،منوکسیدکربن، الکل با امکانات موجود مورد بررسی قرار می گیرد. نمونه های ارسالی به این بخش شامل ب) خون و ادرار و زجاجیه اجساد و افراد زنده) نمونه های مکشوفه از صحنه جرم و یا سایر موارد متفرقه از قبیل سرنگ و مواد نامشخص و داروهای نامعلوم و ... است.

   2-3- آزمایشگاه سرولوژی:
   آزمایش‌هایی از قبیل تعیین گروه خون افراد زنده و اجساد و تعیین لکه های مشکوک، انجام می‌شود.

   4- بخش کمیسیون های تخصصی پزشکی قانونی
   در این بخش پرونده‌های غامض و پیچیده که نیازمند بررسی توسط متخصصین رشته‌های مرتبط با موضوع پرونده است مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. در این بخش یک پزشک متخصص و یک نیروی اداری مشغول به کار هستند.

   5- بخش سالن تشریح:
   در این بخش کلیه همکاران پزشک، علاوه بر انجام وظیفه در بخش معاینات، در بخش تشریح نیز ارائه خدمت می‌نمایند. همچنین دو نفر تکنسین تشریح (مرد و زن) امور مربوط به معاینات اجساد، کالبدگشایی و در صورت نیاز نمونه‌برداری از اجساد را انجام می‌دهند.

   در قسمت امور متوفیات یک نفر امور مربوط به تکمیل پرونده و بایگانی و مکاتبات پیرامون پرونده‌های اجساد را انجام می‌دهند. کشیک ایام تعطیل برای امور مربوط به متوفیات برقرار است.

   مراکز پزشکی قانونی استان خراسان شمالی
   این اداره کل هم‌اکنون دارای 6 مرکز فعال در شهرستان‌های شیروان، فاروج، اسفراین، مانه و سملقان، راز و جاجرم است.

   پروژه‌های مهم اجرا شده و در حال اجرای استان خراسان شمالی:
   1- پروژه احداث ساختمان پزشکی قانونی بجنورد از محل بودجه ملی که تا کنون70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
   2- پروژه احداث ساختمان پزشکی قانونی شیروان از محل بودجه استانی که تاکنون 27 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
   3- پروژه احداث ساختمان پزشکی قانونی جاجرم از محل بودجه استانی که تاکنون 32 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
   4- شروع عملیات مطالعه پروژه مرکز پزشکی قانونی اسفراین از محل اعتبارات ملی.
   5- اصلاح چارت تشکیلاتی استان و افزایش ردیف ها از 22 به 122 ردیف.
   6- جذب دو نفر پزشک متخصص پزشکی قانونی در سال‌های 1392 و 1393.
   7- خرید دو دستگاه خودرو کاپرا در سال 91 جهت همراهی تیم بررسی صحنه جرم در استان.
   8- تجهیز آزمایشگاه مرکز استان به دستگاهGC (کرماتوگراف گازی ) سال 1390 جهت تعیین درصد الکل و دستگاه اسپکتروفتومتر در سال 1389.
   9- خرید ساختمان مرکز پزشکی قانونی بجنورد از محل اعتبارات ملی در سال 90 که هم اکنون در حال استفاده است.
   10- خرید ساختمان مرکز پزشکی قانونی شیروان از محل اعتبارات ملی در سال 89 که هم اکنون در حال استفاده است.

   سخن مدیرکل:
   با توجه به جایگاه رفیع و حساس پزشکی قانونی، در راستای اجرای عدالت و جلوگیری از تضییع حقوق مردم و اطاله دادرسی پرونده‌های قضایی، از اولیت‌های مهم پزشکی قانونی استان، تکمیل و تجهیز آزمایشگاه سم‌شناسی و آسیب‌شناسی و همچنین جذب نیروهای متخصص و متعهد و افزایش کیفیت و کمیت خدمت‌رسانی به ارباب رجوع می‌باشد؛ نیل به این هدف نیازمند حمایت بیش از پیش رییس و معاونین سازمان پزشکی قانونی و همچنین مسئولین اجرایی و قضایی استان در جهت رشد و تعالی سازمان است.